AktualnościMoc żywiołów, czyli nasze nowości: FUN Nado, FUN Dive, FUN Lava!

21 czerwca 20210
https://funiversity.pl/wp-content/uploads/2021/06/3pcs-midi-1.png

Dawno, dawno temu filozofowie szukali elementów tworzących świat przyrody. Zastanawiali się co jest na Ziemi niezmienne, stałe, co tworzy różnorodność, którą obserwuje każdy człowiek na co dzień. Empedokles znalazł takie cztery elementy, które zarówno oddzielnie, jak i łącząc się ze sobą, potrafiły opisać rzeczywistość. Tak został on twórcą teorii o czterech żywiołach: ziemi, wody, powietrza,...

Dawno, dawno temu filozofowie szukali elementów tworzących świat przyrody. Zastanawiali się co jest na Ziemi niezmienne, stałe, co tworzy różnorodność, którą obserwuje każdy człowiek na co dzień. Empedokles znalazł takie cztery elementy, które zarówno oddzielnie, jak i łącząc się ze sobą, potrafiły opisać rzeczywistość. Tak został on twórcą teorii o czterech żywiołach: ziemi, wody, powietrza, ognia. :seedling::tornado::fire::droplet: Żywioły te stały się naszą inspiracją do stworzenia najnowszych zabawek z serii FUN MIDI!

Woda jest żywiołem bez którego nie byłoby życia na ziemi, pijemy ją i podlewamy nią roślinki . Na biwakach cieszymy się ciepłem ogniska i korzystamy z niego piekąc kiełbaski, ogień pozwala mamie zapalić w domu jej ulubioną świeczkę, w wietrzne dni, wychodzimy na dwór puszczać latawce, a w parku podziwiamy drzewa i kwiaty, rosnące w ziemi. Jak widzicie, każdy z nas może zobaczyć moc żywiołów wokół siebie.

Musimy jednak pamiętać, że natura jest bardzo potężna, nie możemy jej kontrolować i niekiedy bywa niebezpieczna.

Zobaczmy na co ją stać i jak naukowo możemy to wytłumaczyć!

Wiatr we włosach, wiatr w żagle!  Kto z nas nie lubi poczuć morskiej bryzy nad morzem? Powietrze to element, patronujący pierwszej z naszych nowości – eksperymentowi FUN NADO :tornado:! Wiecie co powstaje, jak powietrze zaczyna wirować wokół własnej osi? Co się dzieje jak jego prędkość zaczyna bardzo się zwiększać? Powstają tornada, czyli kolumna wiejącego wiatru. Najczęściej to zjawisko ma swój początek w burzowych chmurach. Dochodzi do zderzenia powietrza ciepłego  i wilgotnego z zimnym i bardziej suchym (często dzieje się to latem, gdy temperatura szybko się zmienia). Jeśli w chmurze występuje prąd wstępujący (czyli pionowy ruch powietrza, powietrze unosi się), to właśnie on odpowiada za odchylenie wiru powietrznego do pozycji pionowej, tworzy się w ten sposób kolumna wiatru, sięgająca od ziemi aż do chmur! Czy wiesz jaki kształt ma tornado? Dokładnie – przypomina lejek, który rodzice używają w kuchni.

W podwodnym świecie, z którego czerpiemy tyle przyjemności, kąpiąc się w morzu lub odpoczywając nad jeziorem w wakacje, możemy zaobserwować zjawisko podobne do tornada. Czy wiesz co to może być? To wiry wodne, więc jak widać woda też potrafi pokazać pazury i momentami być niebezpieczna. Mimo wszystko ciekawi nas podwodny świat, a dzięki łodziom podwodnym i nurkom, którzy nie boją się w ten świat zagłębić poznajemy go coraz lepiej. Osoba, która chce poznać tajemnice mórz i oceanów, musi też być po części naukowcem i znać prawa fizyki. Stańmy się więc na moment nurkami!

Pod wodą działa na nas ciśnienie, zwane ciśnieniem hydrostatycznym.

Powoduje go nacisk ciężaru wody na nasze ciało. Tak jak Ty, kładziesz dłoń na stół i na niego naciskasz, tak na nurków działa woda, gdy nurkuje. Pascal, francuski matematyk i fizyk odkrył, że ciśnienie to nie zależy od ilości wody, lecz od wysokości słupa cieczy, w tym przypadku, od głębokości nurkowania. Ten fenomen zaobserwujecie tworząc własnego nurka – uroczą i zabawną ośmiorniczkę – w naszej drugiej nowości FUN DIVE :ocean:!

Co natomiast z ziemią i ogniem? Te żywioły pokazują nam swoją moc podczas wybuchów wulkanów. Czy słyszeliście już kiedyś takie pojęcia jak lawa i magma? Magma to taka stopiona mieszanka  skał, tlenków i siarczków z dużą ilością wody oraz gazów, znajdująca się we wnętrzu Ziemi. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury przemieszcza się, powoduje pęknięcia przez, które wydobywa się na powierzchnię Ziemi. Magma, która wydostaje się na powierzchnię nazywana jest lawą. Natomiast miejsce, gdzie się to dzieje, to wulkan. Tak właśnie opisaliśmy wybuch wulkanu! A jaki związek może mieć wybuch wulkanu z… lampą? Odkryjcie to razem, robiąc eksperyment FUN LAVA :volcano:!

Na razie to koniec naszej przygody z żywiołami. Poznaliśmy siłę wiatru, zagłębiliśmy się w podwodny świat, zajrzeliśmy co się dzieje w wulkanie. W naszych nowych zabawkach dowiesz się więcej o wirach wodnych, jak się z nich wydostać, jeśli jakiś zacznie Cię wciągać, jaką siłę ma tornado, czy jest w stanie podnieść samochód, zbudujesz własną ośmiorniczkę, która okaże się być nurkiem Kartezjusza oraz zobaczysz i dowiesz się jak można zamknąć lawę w butelce. Na własne oczy ujrzysz jak magia zmienia się w czystą naukę i świetną zabawę! A więc…? Do dzieła!

FUN MIDI do nabycia znajdziesz tu 👉 https://funiversity.pl/kategoria-produktu/midi-eksperymenty/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Kontakt
Change4Good not-for-profit Sp. z o.o.
al. Rzeczypospolitej 2/U-2,
02-972 Warszawa
NIP: 9512480137
576 524 444
kontakt@funiversity.pl
Pon. - pt: 9:00-17:00
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image

    Koszyk

    Uwaga pliki COOKIES! Chociaż to nie strona o pieczeniu – są nam one potrzebne do poprawnego i wygodnego dla użytkowników działania :)