AktualnościKreatywne lekcje z zestawami dydaktycznymi, czyli jak urozmaicić zajęcia z przyrody i biologii?

17 września 20210
https://funiversity.pl/wp-content/uploads/2021/09/zestawy_dydaktyczne-1.png

Nadszedł wrzesień, więc czas na szkołę! Koniec wakacji części z Was na pewno kojarzy się z czymś smutnym, z brakiem słonecznych dni i wstawaniem rano, ale są osoby, dzięki którym szkoła i jesień przestają być takie straszne. Osoby, które zaszczepiają w nas chęć wiedzy i poznawania świata. Dokładnie, nauczyciele, którzy posiadają ogromną wiedzę i dzielą...

Nadszedł wrzesień, więc czas na szkołę! Koniec wakacji części z Was na pewno kojarzy się z czymś smutnym, z brakiem słonecznych dni i wstawaniem rano, ale są osoby, dzięki którym szkoła i jesień przestają być takie straszne. Osoby, które zaszczepiają w nas chęć wiedzy i poznawania świata. Dokładnie, nauczyciele, którzy posiadają ogromną wiedzę i dzielą się nią z innymi. Tak więc ten artykuł będzie właśnie do nich.

Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Jeśli uczycie przyrody lub biologii w klasach podstawowych, bądź  chcecie przedstawić dzieciom w przyjazny sposób zagadnienia dotyczące natury i otaczającego nas świata, to ten artykuł jest właśnie do Was. Niezależnie od doświadczenia, długości stażu, wiecie, że przygotowanie do lekcji to podstawa. Waszą szeroką wiedzę, trzeba połączyć z przedstawieniem jej dzieciom w sposób zrozumiały i dla nich przystępny, a my chcemy Wam to jak najbardziej ułatwić. Prezentujemy więc nasze nowości. Są to zestawy dydaktyczne, które są świetnym dopełnieniem lekcji przyrody i biologii w klasach w szkołach podstawowych, ponieważ powstały w oparciu o podstawę programową.

Wiemy, że dla młodych osób odkrywających świat, najlepsza jest nauka empiryczna, poprzez obserwacje i przeprowadzanie doświadczeń. Każdy zestaw pozwala więc na wykonanie przez każde z dziesięciu dzieci po trzy eksperymenty. Całość jest przedstawiona w scenariuszu zajęć, gdzie oprócz instrukcji wykonania doświadczeń, ubrane jest wszystko merytorycznie, czyli spora dawka teorii oraz przykładowy przebieg zajęć. Wszystko do przeprowadzenia lekcji, wraz z przygotowaniem stanowiska pracy znajdziesz w środku (oprócz wody, ale tego na pewno w szkole Wam nie brakuje).

Kierujemy się zasadą, że wiedzę chłoniemy wszystkimi zmysłami, im więcej jest ich zaangażowanych, tym lepiej.

Oto przed Wami FunGreen, FunSoil, FunNature i FunBalloon :seedling::bug::volcano::balloon:!

Zestaw dydaktyczny FunGreen :seedling:wprowadza dzieci w świat roślin. W teoretycznej części znajdują się takie pojęcia jak fotosynteza czy chlorofil oraz wprowadzenie do słownictwa specjalistycznego jak hipoteza, problem badawczy, wnioski. Uczestnicy samodzielnie opiszą kolejne etapy eksperymentu, poprzez wykonanie doświadczenia praz własną obserwację.  Dzieci poznają pojęcie kapilarności, zobrazowane zostanie jak rośliny pobierają wodę z ziemi. Pokazana zostanie prawdziwa siła roślin. Eksperymenty  każdemu uczestnikowi się udadzą, co sprawi, że bardziej uwierzą w swoje możliwości i wzmocnią poczucie własnej wartości.

Zestaw dydaktyczny FunSoil :bug: to trzy eksperymenty, które pokazują nam właściwości ziemi. Najpierw zobrazowana zostanie chłonność. Każde dziecko będzie miało możliwość zważenia mchu i krążka torfowego przed i po namoczeniu go w wodzie. Następnie sprawdzą pH ziemi zebranej z okolicy swoich domów lub tej przy szkole, a na końcu w parach zbudują własny filtr do wody. Wszystko zostanie dopełnione teorią na temat składników gleby, roślin, które rosną lepiej na ziemi zasadowej, a które wolą odczyn kwaśny oraz co to znaczy spulchniać glebę. Uczestnicy udoskonalą pracę w grupach oraz nauczą się współpracować z nauczycielem.

Zestaw dydaktyczny FunNature :volcano: zabierze nas w podróż do wnętrza Ziemi. W teoretycznej części opisane zostały poszczególne warstwy naszej planety oraz zjawiska naturalne takie jak trzęsienia ziemi, tornada i wybuch wulkanu, które również zostaną zobrazowane w doświadczeniach naukowych. Każde dziecko otrzyma szereg półproduktów, z których samodzielnie wykona wulkan. W butelkach po wodzie uda się zamknąć wir wodny, który powstaje i wygląda analogicznie do tornad. W zestawie FunNature nie zabraknie też dobrych porad i ciekawostek, na przykład o tym jak można uciec z takiego wiru wodnego. Dzieci przećwiczą swoje umiejętności manualne.

Zestaw dydaktyczny FunBalloon :balloon: to prawdziwy festiwal kolorów. Doświadczenia naukowe łączą się tu z elementem zabawy. W pierwszym eksperymencie również z nutą rywalizacji, ponieważ jest to wyścig balonów. W parach dzieci tworzą dwa tory oraz swoje „wyścigówki”. Przed doświadczeniem opisane zostały wszystkie stany skupienia, skład i właściwości powietrza oraz definicja ciśnienia i barometru, a po wyścigach wytłumaczone jest dlaczego eksperyment się udał. Potem dzieci tworzą wyrzutnie konfetti i uczą się o sprężystości powietrza. Na koniec budują własne barometry, które zostają im na dłużej, aby w domu lub w klasie codziennie móc sprawdzać jaki jest związek pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a pogodą.

Więcej informacji o eksperymentach i naszych zestawach dydaktycznych znajduje się na stornie funiversity.pl

https://funiversity.pl/kategoria-produktu/zestaw-klasowy/

Nauczycielko, Nauczycielu, zapewniamy, że zestawy dydaktyczne to interesująca forma nauki. Eksperymenty niejednokrotnie zostały przez nas przetestowane, jednak największym i najważniejszym testem jaki przeszły to wykonanie je przez grupy dzieci i przeprowadzenie ich przez nauczycieli, którzy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami i swoim doświadczeniem. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie nasze zestawy ułatwią Wam przekazywanie wiedzy dzieciom, a dla nich będzie to nowe doświadczenie i świetna forma nauki.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Kontakt
Change4Good not-for-profit Sp. z o.o.
al. Rzeczypospolitej 2/U-2,
02-972 Warszawa
NIP: 9512480137
576 524 444
kontakt@funiversity.pl
Pon. - pt: 9:00-17:00
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image

    Koszyk

    Uwaga pliki COOKIES! Chociaż to nie strona o pieczeniu – są nam one potrzebne do poprawnego i wygodnego dla użytkowników działania :)