AktualnościFunPearls- zachowaj swój ulubiony zapach na dłużej, czyli poczuj z nami wiosnę! 5 zmysłów, zapach i ogrodnictwo

21 marca 20220
https://funiversity.pl/wp-content/uploads/2022/03/Image-from-iOS-6-1280x939.jpg

Coraz bardziej czuć  wiosnę w powietrzu, już 21 marca, więc świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny! Niektórzy topią Marzannę, aby zima się skończyła i jak najszybciej przyszły do nas ciepłe dni. My natomiast pokażemy Wam jak z naszym eksperymentem FunPearls możecie poczuć wiosnę nawet w domu.  Przy okazji nauczymy się czegoś nowego 😉 Człowiek jest niesamowitym, lecz...

Coraz bardziej czuć  wiosnę w powietrzu, już 21 marca, więc świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny! Niektórzy topią Marzannę, aby zima się skończyła i jak najszybciej przyszły do nas ciepłe dni. My natomiast pokażemy Wam jak z naszym eksperymentem FunPearls możecie poczuć wiosnę nawet w domu. :hibiscus::tulip::blossom:  Przy okazji nauczymy się czegoś nowego 😉

Człowiek jest niesamowitym, lecz bardzo skomplikowanym i rozbudowanym organizmem. Przez wiele lat, naukowcy, lekarze odkrywali dzięki czemu możemy chodzić, dlaczego widzimy i jak to jest, że nasze organizmy funkcjonują tak samo, ale wyglądają inaczej! Dzisiaj poznamy część niespodzianek, które skrywa nasze ciało i odkryjemy recepturę na zatrzymanie naszego ulubionego zapachu na dłużej (czyli jak działa to nasze FunPearls :hibiscus::tulip::blossom:). Na końcu trochę o ogrodnictwie. Pewnie na razie Wam to wszystko się razem nie skleja, lecz zobaczycie, zaraz wszystko stanie się jasne!

U ludzi rozróżniamy aż 5 rodzajów zmysłu: wzroku, smaku, dotyku, węchu i słuchu.

Na pewno każdy z Was wie, że zmysł wzroku pozwala nam widzieć, dzięki zmysłowi smaku, czujemy smak naszej ulubionej czekolady, zmysł dotyku odpowiada za to, że głaszcząc zwierzęta czujemy miękkość ich futerek, węchu pozwala nam czuć zapach pysznego obiadu, a  zmysł słuchu, aby słyszeć jak mama go na niego woła! Lecz czy zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje? Spróbujmy poszukać razem naukowego wyjaśnienia.

Za nasze widzenie odpowiadają fotoreceptory umieszczone w oczach (foto, dokładnie tak jak możesz nazywać swoje zdjęcie na telefonie!). Te pręciki i czopki, składające się na fotoreceptory umieszczone są w siatkówce, czyli w wewnętrznej warstwie oka. Można powiedzieć, że odbierają one światło widzialne i odpowiadają za kolory widziane przez nas i ich jaskrawość. Smak odczuwamy dzięki kubkom, dokładnie tak, tylko tym razem nie chodzi o naczynie z którego pijesz kakao, tylko o kubki smakowe. Znajdują się one w języku, a w nich chemoreceptory (w jednym kubku aż 100 receptorów, a kubków mamy 10 000, jejku co za liczby). Tyle receptorów, a tylko 5 smaków: słony, gorzki, kwaśny, słodki, umami, lecz wiemy, że wybitni kucharze i wszyscy rodzice potrafią i tak ugotować przepyszną potrawę, mimo tych smakowych ograniczeń! Przechodząc do zmysłu dotyku, w to też zamieszane są receptory. Rozróżniamy czucie powierzchniowe oraz głębokie. Za ten pierwszy rodzaj odpowiadają różne receptory, które są odpowiedzialne za czucie ciepła, zimna, temperatury. Jeśli natomiast za długo pobiegasz w parku lub pójdziesz na długi spacer potem możesz odczuwać ból nóg, w środku. Bolą Cię wtedy mięśnie i mamy wtedy do czynienia z czuciem głębokim. Teraz coś co wie każdy! Słyszymy dzięki naszym uszom. Musimy pamiętać jednak, że to co widzimy w lustrze po dwóch stronach głowy to tylko część narządu słuchu. Ucho ma część zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, możemy tam znaleźć i rozróżnić takie elementy jak błona bębenkowa, kosteczki bębenkowe lub ślimak, całość pozwala nam przetworzyć falę dźwiękową na sygnał nerwowy. Dzięki temu słyszymy muzykę i hałas za oknem.

Uf, ile informacji w jednym akapicie, ale jestem pewna, że nadążacie! Jeśli przeszliśmy już po krótce z prawie każdym zmysłem, zostało nam tylko opowiedzieć o ostatnim. Pamiętacie o czym jeszcze nie wspomnieliśmy? To zmysł węchu :nose:! Pozwala nam czuć i rozróżniać słodki zapach kwiatów i perfum lub ostry zapach benzyny i przypraw. W jamie nosowej znajdują się rzęski, które reagują na substancje chemiczne. Informacja o zapachu, sygnał leci dalej do opuszki węchowej, a potem od razu do kory węchowej w mózgu, który bezpośrednio opowiada za czucie i przeżywanie naszych zmysłów. Jeszcze więcej ciekawostek i informacji o węchu znajdziecie w instrukcji do zabawki FunPearls :hibiscus::tulip::blossom:.

Czy zastanawialiście się kiedyś czemu kwiaty pachną? Większość roślin wytwarza olejki eteryczne i to one wprawiają nas w zachwyt po tym jak podsuniemy nasz nos do kwiatów lub jak chodzimy po łące pełnej roślin. Ludzie mogą się zachwycać, natomiast cel i zamiar roślin dotyczy zwierząt. Kwiaty chcą przyciągnąć swoim zapachem owady, które przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek.

Ludzie często aby cieszyć się widokiem i zapachem roślin muszą je najpierw zasadzić. :deciduous_tree: Czy to w domu w doniczce, na balkonie, w ogródku lub na działce. Mamy coraz więcej sposobów i metod na to aby roślinki rosły jak najlepiej, były odżywione i zdrowe. Jedną z tych metod jest użycie kulek hydrożelowych. Słyszeliście o nich? To właśnie dzięki nim zatrzymamy zapach wiosny w zabawce FunPearls :hibiscus::tulip::blossom:! Mają one super moc pochłaniania wody, więc jeśli dodamy je do gleby i podlejemy roślinkę, to kulki wchłoną część wody . Jak ziemia zacznie wysychać, kulki hydrożelowe oddadzą wodę, kurcząc się, przekażą ją do korzeni. My, jeszcze młodzi odkrywcy świata właśnie tak to widzimy i rozumiemy. Kulki pochłaniają wodę, więc się powiększają, natomiast potem mogą ją oddać i wtedy się znowu zmniejszają. Naukowym językiem moglibyśmy powiedzieć, że: hydrożel jest to polimer, który ma właściwości absorbujące (absorbuje wodę).

Pięć zmysłów, zapach i ogrodnictwo: zobaczcie, udało nam się to wszystko połączyć.

Dokładnie to samo robi zabawka FunPearls :hibiscus::tulip::blossom:, łączy węch i ciekawostki na jego temat, zapach, kulki hydrożelowe i naukę o nich oraz oczywiście zabawę!

Coraz bardziej poznajmy organizm ludzki, ale też widzimy jak niezmiennie nasz świat przeplata się  z naturą oraz z życiem zwierząt. Tyle teorii na dziś, naukowcy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są oznaczone *

Kontakt
Change4Good not-for-profit Sp. z o.o.
al. Rzeczypospolitej 2/U-2,
02-972 Warszawa
NIP: 9512480137
576 524 444
kontakt@funiversity.pl
Pon. - pt: 9:00-17:00
Newsletter

    bt_bb_section_top_section_coverage_image

    Koszyk

    Uwaga pliki COOKIES! Chociaż to nie strona o pieczeniu – są nam one potrzebne do poprawnego i wygodnego dla użytkowników działania :)